1 okt

Vecka 40 är Europeiska Dyslexiveckan. Årets tema är ”Alla kan bli läsare”. Alla aktiviteterna nedan är kostnadsfria. Till vissa ska du anmäla dig.

Måndag 1 oktober
Dyslexi och känslor med Eva Funck; Bjuv
kl.19.00- 21.00, Varagårdsskolans aula, Södra Storgatan 21

Nyfiken på Legimus? Från kl. 18 är biblioteket på plats och visar Legimus och hjälper dig komma igång med egen nedladdning av talböcker.
Arrangörer: Dyslexiförbundet i Skåne, Svenska Dyslexiföreningen, Bjuvs bibliotek och ABF.
Anmälan:
biblioteket.bjuv@bjuv.se
Frågor: Ingrid Andersson 070-733 18 39

Tisdag 2 oktober
Talböcker och språkutvecklande verktyg; Lunds stadsbibliotek
kl.17.00 Malin Jönsson, specialpedagog på Lunds Skoldatatek,berättar om språkutvecklande verktyg som Lunds kommunala skolor har tillgång till samt språkverktyg som kan användas av alla. Stadsbibliotek informerar om Legimus och om vad biblioteket kan hjälpa till med.

Moderna hjälpmedel
med Fabian Thun; Malmö folkhögskola kl.18.30 (Trindyxegatan 2 i Fosie)

Fabian Thun är 21 år, har grav dyslexi och ska berätta om hur han lyckades ta studenten efter mycket slit men med rätt hjälpmedel, bl.a. Tal till text. Dessa hjälpmedel använder han dagligen både privat och som lärarvikarie.

Anmälan:
malmo@dyslexi.org
040-484026

Torsdag 4 oktober
Förebyggande och praktiskt arbete som fungerar; Malmö folkhögskola kl.18.30

Specialpedagogerna Anna Aspelund och Alex Nikolaidis från Ängdala skolor i Höllviken föreläser om sitt pedagogiska arbete med bl.a. dyslexiambassadörer. De kommer också informera om användandet av undantagsbestämmelsen.

Anmälan:
malmo@dyslexi.org
/ 040-484026